Temel Dini Bilgiler

Müfessirde Bulunması Gereken Özellikler

Müfessirde Bulunması Gereken Özellikler

Müfessirde Bulunması Gereken Özellikler

İslam alimleri, Kur’an-ı tefsir edecek kişinin bazı özelliklere sahip olması gerektiğini şart koşmuşlardır. Bu özelliklerinden bazıları şunlardır;

Arap dilini çok iyi bilmelidir. Çünkü Kur’an, Arapça olarak inmiş.

Nüzul sebeplerini bilmelidir. Nüzul sebeblerini bilmek, anlamayı kolaylaştırdığı gibi, bazı durumlarda tercih edilecek manayı yakalayabilme bakımından da yönlendirici bir öneme sahiptir.

Hz. Peygamberin sünnetini iyi bilmedilir. Çünkü sünnet, Kur’an’ın açıklayıcısıdır. Peygamberimizin fiil ve davranışları, Kur’an’ın, pratik hayata aktarılmış şeklidir.

Kur’an’a külli bir bakış açısıyla bakabilmelidir. Çünkü Kur’an, zaman zaman ve hatta çoğunlukla kendi kendini tefsir etmektedir. Bu sebeple Kur’an’ın tamamından haberi olmayan ve sadece ele aldığı ayete bakarak açıklama yapan kişi yapmakta olduğu işi eksik ve hatta yanlış yapmış olur.

İçinde yasadışı toplumu, toplumun sosyal meselelerini bilmedilir. Kur’an-ı tefsir etmekten amaç, topluma yol göstermek olduğuna göre, toplumun sorunlarını bilmeyen bir kimsenin topluma yol göstermesi çok zordur.

Keskin bir zeka ve kuvvetli bir anlama gücüne sahip olmalıdır. Ancak böyle bir özelliğe sahip olan bir ilim adamı insanlara faydalı olabilir.

Müfessirin, dini ilimlerin yanı sıra sosyoloji, psikoloji, tarih gibi ilimleride bilmesi gerekir. Çünkü tefsir yaparken, zaman zaman bu bilgilere ihtiyaç olacaktır.

Müfessirin tefsir yaparken şahsi bir amacı, maddi bir beklentisi olmamalıdır. Yorumlarını dünyevi bir takım çıkarlar doğrultusunda yapmamalıdır. Kur’an-ı tefsirini yapmada esas amaç Allah’ın rızası olmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ